Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zjednoczenie UNITRA

Powroty marki

tonsil2
unitra
diora logo
Share
 mailbox
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Share

Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie zostały wybudowane w 1950 roku, były pierwszym zakładem nowoorganizującego się przemysłu elektronicznego w Polsce i stanowiły jednocześnie zalążek dla całego przyszłego przemysłu elektronicznego w Warszawie. Oficjalne otwarcie zakładu nastąpiło w dniu 21 lipca 1951 podczas uroczystej akademii z okazji święta 22 lipca.

W latach 1951 - 1953 poza urządzeniami teletechnicznymi i sprzętem profesjonalnym rozpoczęto produkcję pierwszego odbiornika radiowego „AGA” na licencji udostępnionej przez przemysł szwedzki.

Rok 1956 charakteryzuje się szybkim i dynamicznym rozwojem elektroniki w Polsce. Głównym ośrodkiem tego staje sie Warszawa. W wyniku tych zachodzących procesów, na bazie technicznej i organizacyjnej kilku specjalistycznych wydziałów ZRK, powstaje 7 nowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu elektronicznego i są nimi:

- Warszawskie Zakłady Radiowe „RAWAR”,

- Warszawskie Zakłady Telewizyjne „WZT”,

- Zakłady Podzespołów Radiowych „ELWA”,

- Państwowe Zakłady Teletransmisyjne „PZT”,

- Zakłady Materiałów Magnetycznych „POLFER”,

- Zakłady Podzespołów Radiowych „OMIG”,

- Zakłady Ceramiki Rdaiowej „CERAD”.

Lata 1956-1957 są okresem przełomowym w działalności ZRK. W ramach reorganizacji wydzielono cztery specjalistyczne zakłady:
- Zakład 1000 (Z-1000) specjalizujący się w zakresie produkcji radioodbiorników lampowych,
- Zakład 2000 (Z-2000) specjalizujący sie w zakresie produkcji niekatalogowej,
- Zakład 3000 (Z-3000) specjalizujący się w produkcji rezonatorów kwarcowych,
- Zakład 4000 (Z-4000) specjalizujący się w zakresie produkcji elektronicznej aparatury kontrolno pomiarowej.

Reorganizacja miała na celu wdrozenia nowoczesnych metod zarządzania i organizacji produkcji oraz wdrożenia nowych technologi produkowanych wyrobów i podzespołów elektronicznych.

W 1956 roku Zakłady Radiowe jako pierwszy zakład w Polsce uruchamia produkcję odbiorników turystycznych. Pierwszy magnetofon własnej konstrukcji „Melodia” schodzi z taśm montażowych na przełomie lat 1958-1959. W tym też okresie zostaje uruchomiona produkcja odbiornika samochodowego pod nazwą „Żerań”.

Rok 1959 był początkiem produkcji różnych typów odbiorników na eksport. W latach 1960 - 1968 zostaje wyeksportowanych około 350 tysięcy sztuk radioodbiorników, które dostarczono do 25 krajów. Głównymi odbiorcami odbiorników radiowych, w tym okresie były Kuba, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Węgry, Czechosłowacja, Kanada i Albania.

W roku 1966, na bazie istniejącego wydziału produkcji przyrządów pomiarowych, utworzono w ZRK - Zakład Doświadczalny Aparatury Elektronicznej, którego zadaniem było produkowanie unikalnej prototypowej aparatury kontrolno-pomiarowej dla własnych potrzeb technologicznych oraz dla pozostałych przedsiębiorstw elektronicznych w kraju. Od roku 1973 zakład ten zgodnie z potrzebami został przekształcony w Zakład Doświadczalny Zapisu Magnetycznego. W jego pracowniach powstał pierwszy magnetowid szpulowy typu „MTV 10” o zapisie monochromatycznym a w dwa lata później ukazał się prototyp kasetowego magnetowidu kolorowego.

Lata 1967-1969 były okresem generalnej zmiany profilu produkcji w Zakładach Radiowych. W 1968 roku zakończono produkcje radioodbiorników stołowych i turystycznych przestawiając się na produkcję magnetofonów szpulowych. Rozwój jak i specjalizacji w tej dziedzinie, osiągnięto poprzez zakup licencji od zachodnioniemieckiej firmy „GRUNDIG”. W oparciu o tę licencję produkowano szereg typów magnetofonów szpulowych. Magnetofony rodziny " ZK 100” przeznaczone były dla szerokiego grona odbiorców i prezentowały zwłaszcza ich odmiany tranzystorowe, dobry poziom techniczny w tej klasie wyrobów. Równolegle w pracowniach konstrukcyjnych powstała nowa grupa magnetofonów szpulowych rodziny „ZK 200”.

Wraz z rozwojem produkcji magnetofonów w ZRK podjęto produkcję głowic magnetycznych różnych typów.

W roku 1969 uruchomiono produkcje tranzystorowych odbiorników samochodowych " MINI oraz " RAJD”, których produkcja zostaje zakończona na początku 1971 roku.

W lipcu 1971 roku zostaje uruchomiona produkcja gramofonów dla firmy „TELEFUNKEN” pod handlową nazwą „Mister HIT”. Firma ta udostępniła licencje na podstawie, której w ciągu dwóch lat wyprodukowano szereg typów gramofonów monofonicznych oraz stereofonicznych. W roku 1974 produkcja ta stopniowo zostaje przekazana do Łódzkich Zakładów Radiowych „Fonika”.

W roku 1972 ZRK zakupuje licencji na produkcję radiomagnetofonów i magnetofonów kasetowych. Licencję udostępnia firma „GRUNDING”. W roku 1970 utworzona zostaje filia Zakładów Radiowych im. M. Kasprzaka w Lubartowie. W zakładzie tym produkowano wszystkie typy magnetofonów kasetowych począwszy od popularnych, aż do magnetofonów kasetowych klasy Hi - Fi. Od lipca 1979 roku wydzielono z ZRK - Zakład Produkcji Magnetofonów w Lubartowie i w ten sposób powstały Zakłady Wytwórcze Magnetofonów „UNITRA - Lubartów” w Lubartowie.

W roku 1975 ZRK podejmuje próbę uruchomienia produkcję magnetofonów szpulowych umożliwiających zapis i odczyt audycji kwadrofonicznych w oparciu o własne konstrukcje. W tym okresie trwa dalsza rozbudowa i modernizacja zakładu. Wybudowana zostaje nowoczesna hala do, której przeniesiona zostaje obróbka wiórowa, wydział wtryskarek i nowoczesna lakiernia. Powstaje tez nowoczesny magazyn wysokiego składowania wybudowany przez zachodnioniemiecką firmą.

W latach 1976 - 1978 trwa dalszy rozwój produkcji nowych typów magnetofonów szpulowych i kasetowych w oparciu o własne konstrukcje, jak również oparte o dokumentację przekazaną przez firmę „GRUNDING”. W roku 1978, w ramach organizacyjno-technicznych, przekazano do Zakładów „ MAGMOR ” w Gdańsku taśmę montażową oraz udzielono pomocy w uruchomieniu przez ten zakład produkcji magnetofonów tranzystorowych rodziny ZK 100. W listopadzie tego roku na bazie Zakładu Doświadczalnego Zapisu Magnetycznego utworzono Zakład Budowy Urządzeń Technologicznych „UNITRA ELMASZ”. W celu podwyższenia jakości produkowanych wyrobów podpisano umowę licencyjna z firma DOLBY LABORATORIES umożliwiająca montaż nowoczesnych układów redukcji szumów.

W roku 1980 Zakłady Radiowe „ELTRA” w Bydgoszczy otrzymują pełne dokumentację konstrukcyjno-technologiczną oraz oprzyrządowanie do produkcji radiomagnetofonów typu „MK 2500”. Pozwoliło to na uruchomienie produkcji nowych modeli radiomagnetofonów przeznaczonych na eksport do RFN oraz Holandii.

Na przełomie 1981-1982 roku zostaje z przyczyn politycznych rozwiązana współpraca ZRK z firmą  GRUNDING”.

Rok 1982 to realizacja zadań produkcyjnych w nowych warunkach funkcjonowania przedsiębiorstw. Wdrażana reforma gospodarcza umożliwiła Zakładom Radiowym samodzielnego określenia struktury asortymentowej produkcji, a zatem swobodę wyboru odpowiedniego w danych warunkach planu produkcji magnetofonów szpulowych radiomagnetofonów. W latach 1982- 1983 rozpoczęta zostaje produkcja radiomagnetofonów opartych o konstrukcje poprzednio produkowanych radiomagnetofonów opartych o licencję firmy „GRUNDING” oraz wdrażane zostają własne konstrukcje magnetofonów i magnetofonów kasetowych przeznaczonych do zestawów wieżowych. Rozpoczęto też prace związane z wdrożeniem i uruchomieniem nowej generacji radiomagnetofonów. Równolegle pracowniach konstrukcyjnych i technologicznych powstaje nowy typ magnetowidu kasetowego „MTV 100” umożliwiający rejestrację sygnałów wizyjnych monochromatycznych i kolorowych PAL-SECAM w systemie VHS.

W roku 1987 wdrożono do produkcji stereofoniczny odtwarzacz przenośny typu wolkmen „Kajtek”. W roku 1989 firma „SCAN ELEKTRONIK” zakupuje licencji na produkcję radiomagnetofonu RMS-303. W Głównymi odbiorcami wyrobów produkowanych przez Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka są Czechosłowacja, Węgry, Francja, RFN, Jugosławia i Holandia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szukaj

Licznik odwiedzin

402832
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ubiegłym tyg.
W tym miesiącu
W ubiegłym m-cu
Całk. ilość
27
298
1472
396508
7912
6085
402832

Your IP: 100.26.182.28
Server Time: 2019-09-18 00:34:07